Vernostné zľavy extra 3-7%

Zlepšite svoj spánok pre lepší výkon

Aktuality | 30. 3. 2014
Zlepšite svoj spánok pre lepší výkon

Darí sa vám spať odporúčaných 6 až 8 hodín každú noc? Je dosť pravdepodobné, že odpoveď je nie. Spánok má veľký vplyv práve na to ako vyzeráte, cítite a trénujete. To je často prehliadaný faktor vzhľadom na sociálne aktivity každého z nás a občasné oslavy po dlhom pracovnom týždni.

Dobrý nočný spánok môže zvýšiť intelektuálny potenciál zvýšením REM spánku, počas ktorého náš mozog pracuje na riešení problémov tým, že zvyšuje kreatívne myslenie, výkon a reakčný čas. A nie len to, rovnako Vám pomôže udržať si zdravú váhu tým, že zvyšuje správnu funkciu metabolizmu a kontroly chuti do jedla. Zistite aké jednoduché zmeny Vám pomôžu zaspať zdravšie ešte dnes večer.

Regulujte svoju rutinu. Výskumy dokázali, že spánok od 22:00 do 6:00 je ideálny pre psychické a fyzické zotavenie. Vytvorte si návyky, ktoré napomôžu k pravidelnému spánku v optimálnom čase. Vypnite doma všetku elektroniku, vypite čaj na uvoľnenie a šup do postele.

Vynechajte svoj večerný drink. Niekoľko pohárikov Vás pocitovo môže robiť ospalými, no počas nočného spánku nebudete dostatok času tráviť v REM zóne, čo je asi 25 % z Vášho spánku každú noc. To môže následne navodzovať pocit ospalosti počas dňa.

Trošku chladnejšie. Optimálna teplota na nočný spánok je medzi 17 a 21 stupňov. Bolo preukázané, že uložiť sa spať v mierne chladnejšom prostredí Vám pomôže zaspať rýchlejšie a dlhšie.

Obmedziť kofeín. Káva obsahuje kofeín, ktorý má katecholamíny – hormóny, ktoré energizujú, zvyšujú tepovú frekvenciu a zužujú cievy. Nemusíte zrušiť rannú šálku kávy, optimálne je konzumovať poslednú kávu 6 hodín pred spaním.

Zdriemnite si cez deň. Krátky spánok napríklad ihneď poobede nie len počas víkendu Vám pomôže reštartovať svoje telo. Obmedzte zdriemnutie na 20 minút, aby ste sa po zvyšok dňa necítili letargický.

Dýchajte zhlboka. Keď sa dostanete do postele, nadychujte sa pomaly nosom po dobu 6 sekúnd a následne podržte vzduch v pľúcach po dobu troch sekúnd a pomaly nosom vydýchnite po dobu 6 sekúnd. Opakuje 4x po sebe. Táto technika dýchania Vám napomôže spomaliť tlkot srdca a znížiť krvní tlak čo má za následok potlačenie stresu.

Pridaj sa k nám na facebook