Vernostné zľavy extra 3-7%

8 vecí, ktoré po tréningu nerobte!

Tréning | 10. 12. 2015

Pozrime sa bližšie do po-tréningovej témy a zvykom, ktorým by ste sa mali vyhnúť za každú cenu.

8 vecí, ktoré po tréningu nerobte!

Vynechanie strečingu

Ako náhle skončí váš tréning, mali by ste ponaťahovať práve precvičené svalové skupiny. Toto svalom nepomôže len pri ich rýchlejšej regenerácii a lepšej pružnosti ale strečing zlepší aj ich proces rastu.

Príliš veľa kardio

Na tom nie je nič zlé robiť kardio 20-30 minút po silovovm tréningu no nemalo by to byť viac nakoľko obmedzíte ich regeneračné a hormonálne mechanizmy, ktoré vedú k svalovej hypertrofii. Najlepším riešením je oddeliť kardio a silový tréning s rozdielom od asi 5 hodín.

Príliš dlho otáľania s jedlom

Po intenzívnom tréningu v posilňovni, vaše telo potrebuje množstvo živín, najmä aminokyselín a sacharidov. Vaše telo to potrebuje na doplnenie a opravu poškodených svalových buniek a nakŕmiť vyčerpaný nervový systém. Skúste sa najesť vysokokvalitným jedlom 15 až 20 minút po tréningu.

Vynechanie rýchlych sacharidov

Je životne dôležité rýchlo konzumovať správne živiny po tréningu z čoho sacharidy hrajú veľmi dôležitú úlohu v tejto rovnici. Vzhľadom ku tomu je naše telo prispôsobené tak, aby absorbovalo uhľohydráty, pre obnovu svalového glykogénu po tréningu. Najvhodnejšia forma práve v tom momente sú druhy sacharidov s vysokým GI. Potraviny ako je biela ryža, biele zemiaky, ryžové chlebíky a bagety dostanú do krvi živiny veľmi rýchlo, práve vďaka zvýšenej hladine glukózy následne inzulínu, ktorý zabezpečí rýchli transport živín do svalov.

Obmedzenie srvátkových bielkovín

Práve Whey Protein, teda srvátkové bielkoviny, veľmi rýchlo zabezpečujú absorpciu aminokyselín do svalov v porovnaní s inými zdrojmi bielkovín. To je nesmierne dôležité hneď po intenzívnom tréningu a nevyužiť silu srvátkových bielkovín by bolo určite chybou ak je vašim cieľom rast svalovej hmoty.

Príjem prílišného množstva tukov

Cieľom prvého jedla po tréningu je dostať správne množstvo aminokyselín a sacharidov do krvi a následnej distribúcie do svalových buniek tak rýchlo ako sa len dá. Tuky však majú tendenciu spomaľovať trávenie, takže ich zvýšený príjem v potrave práve po tréningu by bol veľkou chybou.

Vynechanie doplnkov výživy

Aj keď nič nedokáže nahradiť správnu vyváženú stravu a tréning, pokiaľ ide o dosiahnutie pokroku, šikovné dopĺňanie živín rozhodne urýchli proces dosiahnutia vášho cieľa. Takže ak chcete získať svalovú hmotu alebo sa zbaviť tuku , doplnky sú vysoko na zozname priorít vďaka, ktorým to pôjde rýchlejšie. Vyžite pritom osvedčené doplnky ako kreatín, glutamín, BCAA s tým, že skonzumujete účinnú dávku ako náhle skončíte váš tréning alebo s prvým jedlom po tréningu.

Nedostatočný spánok

V dokonalom svete by si každý z nás mohol po tréningu aspoň na hodinku pospať. Je to skvelá pomoc obnoviť naše svaly a nervový systém. Pre väčšinu to nie je možné dosiahnuť v uponáhľanom svete okolo nás. Mali by ste sa však po tréningu vyhnúť inej fyzicky či psychicky namáhavej činnosti alebo práci. Mali by ste mať trochu času aspoň na chvíľku na relax, len tak si posedieť po prvom jedle po tréningu. Silový tréning bude efektívny len v tom prípade, že dostane dostatočný odpočinok pre možnosť budovania vášho nového ja!

Pridaj sa k nám na facebook