Vernostné zľavy extra 3-7%

Ako správne vykonávať kardio?

Tréning | 5. 4. 2013

kardioVlastná skúsenosť a pozorovanie cvičencov-najmä cvičenkyň pri kardio tréningu nás priviedla k napísaniu tohto článku a najmä k poskytnutiu rady a odporúčania tým, ktorí nevedia, nerozumejú, resp. laxne pristupujú k svojmu výkonu s vedomím, že cvičia správne a výsledok sa nedostavuje.

Nasledujúce riadky Vám pomôžu lepšie sa zorientovať v kardio tréningu a hlavne pochopiť, že chudnutie a tréning nezačína vstupom do posilňovne alebo postavením sa na ktorýkoľvek kardio stroj (steper, bicykel, bežiaci pás, rotoped,...), ale začína správnym prístupom a technikou jeho používania.

Vplyv kardia na zdravie

Na začiatku si povieme prečo a aké pozitíva kardio tréning prináša. Pomáha spaľovať nadbytočný telesný tuk, pôsobí pozitívne na správne kardiovaskulárne fungovanie Vášho organizmu, dodáva energiu, odbúrava stres a v neposlednom rade je nielen fyzickým, ale aj psychickým stimulom.

Chyby pri kardio tréningu

Ako sme už spomenuli, pri kardio tréningu sa vyvarujte nasledovným a častým chybám v technike svojho cvičenia:

  • neprenášajte svoju vlastnú váhu na stroj, na ktorom práve cvičíte (to znamená: neopierajte sa – nedržte sa držadiel alebo iných častí stroja),
  • cvičte vzpriamene s rukami vbok alebo spustenými vedľa tela,
  • nepredkláňajte sa a nerobte záklony,
  • rozpätie tlaku – hĺbky šliapania (steper) robte tak, aby ste nohy na striedačku dávali, čo najnižšie a teda využili takmer celú dráhu, ktorú stroj poskytuje.

Intenzita a dĺžka kardio tréningu

Pri každom cvičení je rovnako dôležitá dĺžka ako aj intenzita vykonávaného cviku. Pokiaľ chcete dosiahnuť úbytok telesnej hmotnosti, tak je dôležité trénovať dlhší čas s nižšou intenzitou ako kratší čas s vyššou intenzitou. Pýtate sa prečo? Pretože pri krátkodobej intenzívnej záťaži telo čerpá energiu z glykogénu (cukrov), ktorý predstavuje základný pohon organizmu pre okamžitý výkon.

Ak chceme, aby organizmus čerpal energiu z našich nadbytočných tukových zásob, musíme pri aktívnom výkone zotrvať podstatne dlhšie. Pokiaľ je Vaša kondícia slabá, resp. skoro žiadna, tak začnite na minime a to na 20 minútach a každým ďalším tréningom (nasledovné dni cvičenia – tréningu) ju postupne zvyšujte až po dosiahnutie hranice (u každého človeka individuálne) prijateľné optimum 60 minút.

Treba si uvedomiť, že Vaša sústredenosť na výkon, ktorý práve podávate a zamyslenie sa nad vnímaním činnosti svojho tela zohráva dôležitú úlohu pri Vašej premene.

Pohyb menšej intenzity znamená nižšiu (miernu) záťaž, pri ktorej sa Vaša tepová frekvencia (pulz) pohybuje medzi 65 až 75 % Vášho maxima. Napríklad pre 30 r. športovca je táto hranica medzi 125 až 139 pulzov za minútu. Zjednodušene povedané: Správne tempo Vášho cvičenia je vtedy, keď dokážete rozprávať a nelapáte po dychu s červeňou v tvári, Ak sa Vám to stane, tak ste sa ocitli vo veľkom kyslíkovom dlhu, kedy Váš organizmus dostal signál a siaha po energii vo forme glykogénu (cukru). Pri takomto fungovaní pálite svaly namiesto tukov, čo nie je cieľom žiadneho návštevníka fitnes centra.

Keď si zhrnieme vyššie uvedené je úplne jedno aký kardio stroj si pre svoje cvičenie zvolíte, podstatou ostáva schopnosť vedieť ho správne používať a zároveň správne vykonávať tréning, pre dosiahnutie Vášho cieľa.

Želáme veľa správnych rozhodnutí pre dosiahnutie Vašich cieľov.

Pridaj sa k nám na facebook