Vernostné zľavy extra 3-7%

Sila Vašej mysle

Tréning | 15. 10. 2014

Phil HeathBez ohľadu na to, aký robíte šport, ak chcete byť skutočne úspešný, musíte byť psychicky silný. Fyzický aspekt tejto hry je vzdialená sekundárna záležitosť. Najprv sa Vám môže zdať, že to nedáva zmysel no ak sa na to pozrieme hlbšie, porozumiete tomu, čo hovorím. Úspech v kulturistike je založený na fyzickom premiestňovaní záťaže a môžeme sa na to pozrieť tak, že stačí premiestniť váhu z bodu A do bodu B. To je však poriadne ďaleko od nášho vnímania...

Keď  idete do posilňovne je potrebné pripravovať sa na tréning tak, že Vaše telo chápete ako prostriedkom Vašej psychiky. V podstate hovoríte svojmu telu, čo má robiť a dostanete ho do bodu, kedy telo nemá inú možnosť ako reagovať a nasledovať. Väčšina ľudí vchádzajú do posilňovne s tým, že pôjdu v tréningu tak ďaleko, ako im to ich telo v ten deň dovolí. Takýto ľudia nemajú veľmi šancu získať obdivuhodnú postavu, s ktorou vyhrajú súťaže. Phil Heath by nebol tam kde je, keby sa spoliehal len na to, čo mu jeho telo dovolí. Iste, Phil Heath je geneticky nadradený pre každého z nás, kto číta tento článok, ale to čo nevidíte na jeho tele je, ako je disciplinovaná jeho psychika.

Myseľ hrá obrovskú úlohu v oblasti vzdelávania, ale ešte dôležitejšiu úlohu hrá v diéte. Určite nie je prirodzené získať tak obrovský podiel svalovej hmoty s tak nízkym % telesného tuku súčasne.
Inštinktívne s úlohou prežitia za každú cenu je telo naprogramované ukladať si tuk na horšie časy. Je to preto, že vývojom sa telo naučilo uchovávať energiu, aby prežilo hladovanie alebo chladné počasie. Obchádzať prirodzený vývoj tela a prírodu, chce viac než len tréning. Budete sa musieť naučiť dostať telo na úroveň rozvoja, ktorý preňho nie je prirodzený.

Hlad, sám o sebe nie je život ohrozujúci, prinajmenšom vo vzťahu ku každému kto číta tento článok. „Problém“ s hladom je, že zvyčajne len signalizuje nedostatok potravín, čo neznamená nedostatok dostupnej energie. Signalizuje nedostatok prijímaných kalórií, ak však nosíte na sebe 6 kg tuku, Váš zdroj energie je dostatočný. V tomto prípade nás hlad snaží trochu nachytať. Telo Vás v podstate klame. Ľudia, ktorí sú odhodlaní vedia, že tento súboj nemôžu vzdať a vlastnou silou vôle prekonajú inštinkty.

Ak ste chudli dlhšiu dobu tak viete, ako to mozog na Vás hrá a skúša. Mnohí z Vás, ktorí toto práve čítate ste si nahovárali, že tie sacharidy jednoducho potrebujete pretože ste prediétovaní, strácate svalu a nie tuk... Dobrý pokus. Mozog sa Vám snaží jednoducho zdôvodniť potrebu a to je to, čo sa tu deje. Musíte sa zbaviť tuku a kalórie navyše nepotrebujete!

Musíte pochopiť, že toto sa stáva každému, kto diétuje. Rozdiel je v tom, že ľudia, ktorí sú psychicky trénovaní a disciplínovaní, chápu, že ich mozog sa ich snaží prekabátiť a svoje rozhodnutie dostatočne presvedčivo dostávajú do svojho podvedomia. Myšlienkový proces musíte zmeniť z „musím mať jedlo, pretože som hladný“ na „jem až o hodinu len to, čo práve potrebujem“. Hovorím ľuďom nech sa počas diéty sústredia na to, že jedia niekoľko krát denne a nie na to, že hladujú. Ak hladujete a sústredíte sa na nezdravé jedlo, ktoré si môžete dať až o týždeň za odmenu, máte problém. Nepozerajte sa o deň, či dva dopredu, sústreďte sa len na nasledujúce jedlo.

Mnohí z nás sa zameriavajú na fyzické aspekty tohto športu, ktoré sú tiež veľmi dôležité a máme o nich množstvo informácií. Existuje však omnoho menej zdrojov informácií o mentálnom aspekte úspechu. Prijatie obmedzenia, či už v posilňovni, počas diéty, alebo dokonca vo vašej kariére a osobnom živote, je vzorcom priemernosti. Kulturistika alebo iný šport, by mala byť len jedna časť vyváženého života a atribúty patriace kulturistike prenášate do svojho súkromného života, či už sú pozitívne alebo negatívne.
Pamätajte si: „Telo nepôjde tam, kde myseľ doteraz nebola“.

Pridaj sa k nám na facebook