Vernostné zľavy extra 3-7%

Späť na začiatok - Základné cviky pre začiatočníkov

Tréning | 8. 6. 2013
Späť na začiatok - Základné cviky pre začiatočníkov

Nenechajte sa strhnúť tréningovými programami profesionálov opisovaných v časopisoch, toto môže viesť jedine k pretrénovaniu priemerného športovca. Pamätajte na to, že títo chlapíci sú profesionáli a celý deň majú na programe len posilňovanie, jedlo a odpočinok. Nemusia napríklad stráviť 7 hodín v škole alebo práci, prípadne robiť iné veci, ktoré ostatní musia.

Program, ktorého sa oni držia, je dobrý pre nich, nemusí byť však vhodný pre vás. Už ste mnohokrát počuli, že žiadni dvaja ľudia na svete nie sú rovnakí a toto platí aj v kulturistike. Takže, keď príde na tréning, vráťte sa späť k základnej skladbe cvikov a jednoducho sa jej držte.

Je veľmi dôležité nezanedbávať niektoré, hlavne väčšie svaly, akými sú nohy a chrbát. Sú to zvyčajne zanedbávané svaly a popritom ak tieto dva zväčšíte, všetky ostatné ich budú nasledovať. Mali by ste váš tréning založiť na zostave cvikov (základných cvikov), ktorá zapojí mnoho svalov a tie vám budú pomáhať dvíhať čoraz väčšie váhy.

Tak napríklad benč, ktorým si primárne vylepšujete vašu hruď, ale taktiež aj predné delty a tricepsy. Odporúčam tieto základné zostavy cvikov pre každé primárne svalstvo.

CHRBÁT

NOHY

HRUDNÍK

- Nemyslím, že negatívne tlaky sú nevyhnutné, lebo tlaky na šikmej lavičke a kliky na bradlách pôsobia na váš hrudník dostatočne

RAMENÁ

TRICEPS

BICEPS

Je tu viac cvičení, ktoré by ste mohli vykonať pre nárast sily. Odporúčal by som k týmto cvikom pridať aj ich obmeny. Nedržte sa priveľmi cvikov na kladkách a strojoch.

Voľné závažia sú oveľa lepšie pre nárast svalovej hmoty. Stroje sú určené viac na lokalizáciu a to vy skutočne nepotrebujete, iba ak sa pripravujete na súťaž, alebo ste so stavbou vášho tela spokojní, či ste sa práve začali starať o „detaily“ vašej postavy.

Pochybujem, že mnohí tínedžeri vedia, čo a kde potrebujú. Avšak mali by ste udržiavať vaše série a opakovania relatívne mierne. Ak nemáte správnu stravu, ktorá vyživuje vaše svalstvo potom, čo bolo namáhané cvičením, tak vykonávanie mnohých sérií vám ho akurát zničí a ak nemáte správnu výživu, nebude sa správne regenerovať a vy ho budete zraňovať čím ďalej tým viac. To čo by ste chceli získať, môžete stratiť.

Na menšie telesné partie robte 6-8 sérií, na väčšie 9-12 sérií. Udržujte vaše opakovanie relatívne nízke, aby ste získali dobrú kapacitu a intenzitu, smerujeme predsa k väčším a silnejším svalom. Taktiež nazývaný „najlepší“ rozsah opakovaní je okolo 6-9 a ja myslím, že je to nádherná pravda. Niekedy cvičím s veľmi ťažkým závažím a robím 4-6 opakovaní, ale to len pre zmenu, akú – o tom budem hovoriť neskôr v inom článku.

Dúfam, že tento článok vám pomôže lepšie porozumieť o čo v telocvični ide, ak chcete rásť. Berte to zľahka a berte to vážne, trénujte v rámci možností. A buďte trpezliví.

Pridaj sa k nám na facebook