Vernostné zľavy extra 3-7%

Šprinty VS Pomalý beh v rovnakom tempe

Tréning | 9. 5. 2014

Šprinty VS Pomalý beh v rovnakom tempeKulturisti robia pomalé a stabilné kardio zaťaženie v podobe behu po celé desaťročia, aby ako zdroj energie využívali práve telesný tuk.

Početné výskumy (v objeme, približne lodného nákladu) však ukazujú, že beh v podobe intenzívneho intervalového tréningu (šprintovanie na krátke úseky striedané pomalým tempom) funguje oveľa lepšie na spaľovanie telesného tuku.

Pozrime sa na to:

Vedci na University of Western Ontario ( Londýn , Ontario ) skúmali počas šesťtýždňového obdobia mužov aj ženy, dodržujúcich predpísaný kardio program. Jedna skupina z pozorovaných subjektov dodržiavala pomalý kardio tréning rovnakej intenzity 60 minút denne, 3x týždenne. Ďalšia skupina sa riadila tréningom iba 4 až 6, 30 sekundových šprintov s odpočinkom 4 minúty medzi šprintmi 3x týždenne. 2 – 3 minúty bolo teda celkové kardio zaťaženie jedného tréningu.

Subjekty, ktoré vykonávali šprinty stratili 2x viac tuku v porovnaní so skupinou, ktorá dodržiavala beh rovnakej intenzity.

Rozhodnutie: Šprinty

Šprintovať čistých 6-9 minút týždenne za týždeň znamená zdvojnásobiť spotrebu tukov v porovnaní so subjektmi, ktoré behajú pomaly a rovnakou intenzitou 90-180 minút týždenne. Skupina s pomalým behom vykonáva 30x viac tréningu počas týždňa, ale stratí len o polovicu menej tukov v porovnaní s druhou skupinou. Šprintovanie je teda víťazný spôsob vďaka lepším dosiahnutým výsledkom v reálnom teste a je veľmi efektívny.

Intervalový tréning

Nájdite v blízkosti svojho bydliska alebo práce vhodnú trasu na vykonávanie bežeckého intervalového tréningu. Trénujte šesť sérií 30 sekundových úsekov striedaných 1-4 min. chôdzou alebo jogingom. Vôbec nemusíte ostať pri základnom počte 6 sérií. Viac intervalov = viac spotrebovaného tuku!

Pridaj sa k nám na facebook