Vernostné zľavy extra 3-7%

Začiatok alebo ako na to?

Tréning | 28. 6. 2006
Začiatok alebo ako na to?

Pred vstupom do posilňovne si musí každý odpovedať na jednoduchú otázku. Čo chcem v cvičení dosiahnuť a čo ma k tomu vedie? Odpoveď môže byť rôzna: chcem pribrať, prípadne schudnúť, vyformovať postavu, vyzerať ako môj vzor....

Podľa toho ako si každý z nás odpovie, tak by mal k trénovaniu pristupovať. Ak sa chcete len chváliť, že chodíte do gymu, kecať o svojich výkonoch a hľadať výhovorky prečo necvičiť hard core tréning. Tak rovno zatvorte toto okno....

Ok poďme ďalej. Po vyjasnení tejto otázky môžeme pristúpiť k druhému kroku .

Asi prekvapím veľa začiatočníkov, ale nieje to cvičenie. Je to naberanie vedomosti a poznatkov o cvičení a stravovaní.

Ako príklad si zoberiem Jožka A, ktorý sa rozhodne byť špičkovým plavcom, ale problém je v tom, že nevie plávať. Môže to mať dva konce..
Prvý prípad: Jožko A rozhodnutý uskutočniť svoj cieľ skočí do najhlbšieho bazénu (veď v malej vode plávajú len deti) a po 3 minútach snahy udržať sa nad hladinou ho vytiahne plavčík. Jožko A má fóbiu z plávania, do vody už nikdy nevkročí.

Druhý prípad: Jožko A predtým ako skočí do vody, tak najprv kukne na internetové stránky a naštuduje si teóriu o plávaní. Potom si nájde nejaký plavecký kurz, kde ho naučia plávať aj keď začína v malej vode a každý sa mu smeje on je vytrvalý a nevzdáva sa. Po pár rokoch je z Jožka A svetoznámi plavec a vyhráva veľa súťaži.

Ale poďme späť k cvičeniu, týmto príkladom som nechcel povedať, že teraz každý, kto začne cvičiť bez poznatkov o strave a cvičení prestane cvičiť alebo sa mu stane niečo zlé...to nie, chcel som tým len poukázať na to, že oboznámením sa zo základmi cvičenia a stravovania nám môže pomôcť predísť mnohých chybám a ušetriť si tak čas a námahu. Preto Vám postupne priblížim všetko, čo by ste mali vedieť pred začiatkom cvičenia dnes to bude:

  • Čo je to sval?
  • Oddych - načo nám to vlastne je
  • Rozcvička - toto cudzie slovo nepoznam

Čo je to sval?

Keďže každý z nás chce naberať hlavne svalovú hmotu, najprv by sme mali vedieť, čo to vlastne sval je.

V tele rozpoznávame 3 druhy svalov a sú to :

  • srdcová svalovina
  • hladká svalovina
  • priečne pruhovaná svalovina

V tomto článku budem rozoberať priečne pruhovanú svalovinu. Pri tréningu sa primárne zameriavame hlavne na ňu aj keď “sekundárne” zapájame aj ostatné druhy. Veď bez práce srdcového svalu by sme toho veľa nenacvičili lepšie povedané nič, aj práca hladkej svaloviny je pre nás životne dôležitá....ale keďže nám ide o hmotu tak si rozoberiem druh svalov, ktoré sa snažíme tréningom donútiť k rastu.

Priečne pruhovaná svalovina slúži k pohybu a opore tela, napomáha dýchaniu... Je tvorená mnohojadrovými bunkami. Základnou jednotkou je Filament. Filamenty tvoria myofibrily, tie sa ďalej spájajú do snopčekov a tie do snopcov a z nich je tvorený samotný sval. Medzi snopcami sa nachádzajú cievy, nervy a väzivo...

Pre naše potreby je hlavné vedieť to, že svalové vlákna vo svale nie sú rovnaké. Podľa základného delenia ich delíme na biele a červené. Biele – rýchle svalové vlákna pri prevádzaní energie z cukrov v nich vzniká kyselina mliečna. Sú rýchle ale rýchlo sa unavia. Červené – pomalé svalové vlákna sú pomalšie, ale dokážu pracovať dlhšie. V priemere sú o 30 % väčšie ako biele svalové vlákna.

Väčšina si teraz povie, že bude trénovať len červené svalové vlákna. Ale to by bola veľká chyba, tak ako všetko ostatné všetko musí mať rovnováhu a tak to platí aj vo svale. Takže v tréningu treba zahrnúť tréningové metódy, ktorými dosiahneme rast oboch typov svalových vlákien. Jednou z najlepších možností pre začiatočníkov ako aj pre pokročilých je používanie základných cvikov, pri ktorých sa do činnosti zapája značná časť rôznych svalov celého tela.

Oddych – načo nám to vlastne je???

Každý kto športuje a je jedno o aký druh ide a nezáleží ani na tom či sa mu venuje rekreačne alebo profesionálne si musí uvedomiť význam oddychu. Najväčším problém dať svojmu telu kvalitný a dostatočný oddych majú najmä začiatočníci, ale ani pokročilí cvičenci nie sú výnimkou a nemajú jasné, čo pojem oddych znamená. Posilňovanie nie je len cesta k mohutnému telu je to životný štýl, ktorým sa vo svete riadi, čím ďalej tým viac ľudí.

Oddych rozdeľujeme na aktívny a pasívny. Aktívnym oddychom je ľahké kardio, ktoré zvýši prietok krvi vo svale a tým napomáha k odplavovaniu kyseliny mliečnej, dováža viacej živín potrebných na opravu svalu a tým pomáha k rýchlejšiemu zregenerovaniu svalu a pripraveniu na budúcu záťaž.

Pasívny oddych je oddych, pri ktorom nemusia svaly vykonávať žiadnu alebo skoro žiadnu prácu. Najlepším pasívnym oddychom je spánok, ale aj obyčajné relaxovanie má niečo do seba. Ale jednoznačne vyhráva spánok. Pri spánku dochádza k rýchlej regenerácii celého tela nie len svalov, ale aj šliach a mozgu. Telo sa nabíja energiou oveľa rýchlejšie ako pri iných formách oddychu.

Ale ako všetko aj spánok ma zlú stránku okrem toho, že v dnešnej rýchlej dobe zaberá veľa času, nemôžeme počas spánku dopĺňať telu živiny. Časté spanie môže zvádzať k lenivosti, ktorá nám k našej vysnenej postave určite nepomôže.

Rozcvička – toto cudzie slovo nepoznám

Po príchode do posilňovne by sme sa mali najprv rozcvičiť a pripraviť naše telo na nachádzajúci tréning. Aj keď je rozcvička veľmi zanedbávaná je pre telo nesmierne dôležitá z viacerých dôvodov.

1. príprava kĺbov a šliach na nadchádzajúcu námahu
2. príprava srdca a pľúc na rýchlejšiu spotrebu kyslíka a rýchlejšie prúdenie krvi
3. telo nadobudne správnu pracovnú teplotu

Správna rozcvička nemá byť ani veľmi dlhá ani krátka, postačí nám 10 minút. Na začiatok je vhodná nejaká aeróbna aktivita napríklad spiner, beh, atď. podľa vybavenia fitka ak nemáte kardio stroje vhodný je krátky beh alebo švihadlo. Úplne postačí 3 až 5 minút.

Potom rozhýbeme kĺby krúživými pohybmi a nakoniec zaradíme ľahký strečing celého tela nie len partie, ktoré ideme trénovať. Treba mať na pamäti, že je lepšie venovať 10 minút rozcvičke ako niekoľko mesiacov liečenia zranení, ktorým sa dá rozcvičkou predísť.

To je na dnes odo mňa všetko dúfam že som na krátky čas odpovedal aspoň na niekoľko vašich otázok a už dnes začnem pracovať na pokračovaní...

Pridaj sa k nám na facebook

Novinky

Najčítanejšie

Súvisiace články