Vernostné zľavy extra 3-7%

Ako zmierniť bolesti kĺbov ?

Výživa | 24. 2. 2014
Ako zmierniť bolesti kĺbov ?

Ste ubolení z pravidelných tréningov v posilňovni? Ako často sa vám stalo, že ste chceli pri drepe zo seba vydať maximum, ale bolestivé kolená zredukovali váš tréning dolných končatín na výpady bez závažia a legpressy s minimálnou váhou. Alebo máte v pláne trénovať tlak na lavičke, ale ramená vás bolia tak, že sa ešte ďalší týždeň musíte uspokojiť iba s tlakmi na stroji. Určite to nie je ten najideálnejší scenár, ako nabrať na zaostávajúcich svalových partiách.

Predstavte si vaše telo ako stroj. Potom jeho jednotlivé kĺby sú vlastne ložiská. Ak bezchybne pracujú, môžete trénovať. No v prípade ich zlyhania sa môžete na ťažké váhy na stojane iba pozerať. Vtedy môžu prísť na rad aj doplnky výživy, ktorých výrobcovia sľubujú zmiernenie ťažkostí s kĺbmi. Výskumy sa doteraz orientovali predovšetkým na ľudí s artrózou, ale ak trénujete intenzívne a trpíte bolesťami kĺbov, mali by ste zvážiť používanie niektorých doplnkov na výživu kĺbov a zaradiť ich do svojho suplementačného programu. Možno práve niektoré z nasledujúcich doplnkov budú tie, ktoré vám pomôžu.

Glukosamín:

Glukosamín je najznámejší kĺbový doplnok výživy na trhu. Predstavuje dôležitý stavebný kameň, ktorý organizmus potrebuje na to, aby produkoval molekuly známe pod označením glykosamínglykan nachádzajúce sa v ľudskej chrupavke. Glukosamín zmierňuje bolesti pri osteoartróze, čo znamená, že môže tiež pomáhať zmierňovať opotrebovanie kĺbov, ktorým môžu byť postihnutí športovci a výrazne zvýšiť protibolestivé účinky Ibuprofenu. Aj keď je glukosamín pri krátkodobom používaní bezpečný, jeho dlhodobé účinky sú ešte stále v štádiu preverovania. Tento doplnok výživy môže vyvolať vedľajšie nepriaznivé účinky u diabetikov a vyhýbať by sa mu mali ľudia s alergiou na kôrovce. Účinky užívania glukosamínu sa naplno prejavia zhruba po 6-8 týždňoch.

Dávkovanie: cca 1500-2000 mg denne rozdelených do niekoľkých dávok.

Odporúčame z našej ponuky: Normal Bones

 

Kolagén-hydrolyzát (želatína):

Kolagén-hydrolyzát je jeden z tých proteínov, ktoré pomáhajú regenerovať a syntetizovať chrupavkové tkanivo, a to rovnako u zvierat ako aj u ľudí. Tento výživový doplnok pochádza z prasiat, kráv, sliepok a kôz. V jednej zo štúdií na amerických a európskych pacientoch postihnutých osteoartrózou pacienti užívajúci kolagénové preparáty zaznamenali významnú redukciu bolesti, v dôsledku čoho vystačili s oveľa nižšími dávkami nesteroidných antireumatík. Novšie výskumy tiež zistili, že kolagén-hydrolyzát stimuluje syntézu druhého typu kolagénu v chrupavkovom tkanive.

Dávkovanie: cca 10 g denne minimálne v priebehu dvoch až troch mesiacov.

Odporúčame z našej ponuky: Collagen for Joints 180 kps

 

Chondroitín sulfát:

Ako ďalší hlavný predstaviteľ doplnkov výživy s protibolestivými účinkami na kĺby urýchľuje chondroitín sulfát regeneráciu chrupavky, v ktorej predstavuje jednu zo základných stavebných súčastí. Dokáže tiež viazať vodu, čo umožňuje, aby sa výživné látky, ktoré sú v nej rozpustené, dostali ku kĺbovej chrupavke. Je to dôležité, nakoľko chrupavka nemá žiadne krvné zásobenie. Muži s rakovinou prostaty by sa mali pred jeho užívaním poradiť so svojím lekárom. Príliš veľa chondroitínu môže viesť aj k podráždeniu žalúdka a jeho dlhodobé užívanie môže tiež zhoršiť citlivosť buniek na inzulín. Cyklus užívania by mal trvať približne šesť mesiacov.

Dávkovanie: cca 800-1200 mg denne rozdelených do niekoľkých dávok. Účinky sa zvyčajne naplno preukážu tiež až v priebehu pár mesiacov.

Odporúčame z našej ponuky: Arthro Guard Pack 30 balíčkov

 

Rybí olej: 

Denná dávka rýb, ktoré sú zdrojom omega-3-mastných kyselín, je potrebná pre zdravie. Rybí olej obsahuje EPA (eicosapentanovú kyselinu) a DHA (decohexanovú kyselinu). Obe tieto omega-3-mastné kyseliny preukázali v experimentálnych štúdiách zreteľné zmierňovanie bolestí a potláčanie zápalu u pacientov trpiacich reumatickou artritídou. Ak vo svojej bežnej strave pravidelne konzumujete ryby bohaté na tuky, potom zmysluplné dávkovanie pri kĺbových problémoch predstavujú cca 3 gramy (spolu EPA a DHA). Ak by ste však mali niekoľko mesiacov užívať viac ako 3 g denne, poraďte sa so svojím lekárom, a to najmä vtedy, ak trpíte na ochorenie srdca alebo cukrovku. Ukázalo sa totiž, že rybí olej u niektorých ľudí mierne zvyšuje hladinu krvného cukru a hodnoty cholesterolu. S lekárom sa poraďte aj vtedy, ak súčasne užívate lieky proti zrážaniu krvi.

Dávkovanie: význam má už 2-3 g rybieho oleja denne.

Odporúčame z našej ponuky: Gold Omega-3 120 kps

 

MSM:

Metylsulfonylmetán (MSM) je organická látka s obsahom síry, ktorá sa prirodzene nachádza v ovocí, v zelenine, v obilí, ale aj v zvieracom organizme. Síra je potrebná na tvorbu spojivových tkanív a chrupavka postihnutá artrózou má mimoriadne nízky obsah tejto látky. Štúdie na zvieratách ukázali, že MSM môže zmierňovať zápaly. V inej štúdii na ľuďoch vedci zistili, že podávanie 2000 mg MSM denne po dobu šiestich týždňov viedlo k zmierneniu artritických bolestí.

Dávkovanie: zvykne sa udávať od cca 250 mg až po cca 2000 mg denne.

Odporúčame z našej ponuky: Mega MSM 100 kps

 

Extrakt zo zeleného čaju:

To najlepšie na tomto doplnku výživy je, že svojmu užívateľovi slúži viacerými spôsobmi. Zelený čaj obsahuje antioxidant známy ako katechín, ktorý nielenže pomáha podporovať váš metabolizmus, ale má aj protizápalové účinky. Najdôležitejším katechínom je epigalokatechín-galát (EGCG). Štúdia z roku 2002 ukázala, že zelený čaj pomáha pacientom s osteoartrózou tlmiť zápaly a spomaľovať katabolické procesy odbúravania ľudských tkanív. Pomáha preventívne proti nádorovým ochoreniam a chráni kĺby, nakoľko má antioxidačné účinky,

Dávkovanie: 2-3 šálky zeleného čaju denne alebo ako štandardizovaný doplnok cca 100 mg EGCG 2-3 krát denne.

Odporúčame z našej ponuky: Green Tea Extract

 

Kurkumín:

Kurkumín, ktorý je aktívnou zložkou žltého korenia, zmierňuje zápaly. Znižuje totiž množstvo histamínu a naopak podporuje tvorbu kortizolu. Tiež sa ukázalo, že kurkumín dokáže chrániť pred potenciálne škodlivými účinkami voľných radikálov, pretože má silné antioxidačné účinky. Tehotné ženy by nemali užívať veľké dávky, pretože môžu vyvolať predčasné kontrakcie maternice. Ľudia so žlčníkovými kameňmi alebo poruchami transportu žlče by sa mali poradiť so svojím lekárom skôr ako začnú užívať kurkumín. Orientujte sa na žlté korenie, ktoré má aspoň 95% obsah kurkumínu.

Dávkovanie: cca 250-500 mg trikrát denne.

Odporúčame z našej ponuky: Animal Flex 

Pridaj sa k nám na facebook