Vernostné zľavy extra 3-7%

Čo je to BCAA?

Výživa | 14. 8. 2006
Čo je to BCAA?

Každý skúsený športovec zaraďuje do svojho tréningového programu BCAA aminokyseliny, vďaka svojej efektivite a prínosu pre organizmus. Sú to esenciálne aminokyseliny Leucin, Isoleucin a Valin.

Napriek tomu že BCAA aminokyseliny sú na trhu relatívne dlhý čas a vedci dokonale preskúmali ich pozitívny vplyv počas fyzického zaťaženia organizmu, mnoho ľudí nevie, ako využiť ich efekt alebo kedy a ako ich správne dávkovať. Pravdepodobne viete, že aminokyseliny sú základným stavebným prvkom bielkovín. Keď konzumujete

bielkoviny tak v tráviacej sústave žalúdka a čriev sa rozkladajú na individuálne aminokyseliny s krátkym reťazcom, ktoré sú dostatočne malé na to, aby sa absorbovali do krvného obehu.

Tieto aminokyseliny majú v tele obohacujúci efekt na regeneráciu a budovanie svalového vlákna, podporujú tvorbu chemikálií, ktoré umožňujú optimálnu mozgovú činnosť.

Aký je rozdiel medzi esenciálnymi a neesenciálnymi aminokyselinamy ?

Esenciálne aminokyseliny nemôžu byť produkované našim telom. Musíme ich prijať z kompletných bielkovinových jedál alebo neúplných zeleninových jedál. Poznáme 9 esenciálnych aminokyselín: histidine, isoleucine, leucine, lysine, methionine, phenylalanine, tryptophan a valine. Naše telo dokáže samé produkovať neesenciálne aminokyseliny

z vitamínov a iných aminokyselín. Názov „neesenciálne“ môže byť Zavádzajúci, pretože všetky aminokyseliny sú esenciálne pre správny metabolizmus a v tomto smere neesenciálne aminokyseliny, ako Glutamin sa stávajú veľmi esenciálnymi. Poznáme 13 neesenciálnych aminokyselín: alanine, arginine, aspartic acid, cysteine, cystine, glutamic acid, glutamine, glycine, hydroxyproline, proline, serine a tyrosine.

Esenciálne aminokyseliny s vetveným reťazcom (BCAA) sú v extra pozornosti atlétov pretože metabolizujú vo svaloch skôr ako v pečeni. Takto to funguje: Po strávení sa bielkovina delí na individuálne aminokyseliny. Tieto aminá môžu byť použité pre budovanie nových bielkovín alebo sa spália vo svaloch ako zdroj energie.

Význam cudzieho slova „esenciálne“ – dôležité, základné, podstatné

Pridaj sa k nám na facebook

Novinky

Najčítanejšie

Súvisiace články