Vernostné zľavy extra 3-7%

Čo je to L-Tyrosine?

Výživa | 13. 6. 2013
Čo je to L-Tyrosine?

L-tyrozín je neesenciálna aminokyselina, budujúca skupinu proteínov. Kvôli prítomnosti uhlíkových atómov je to organická aminokyselina.
Je to predchodca neurotransmittéra dopamínu, ako aj adrenálnych hormónov norepinefrínu a epinefrínu . Telo si dokáže L-tyrozín vyrobiť z aminokyseliny fenylalanínu.

L-tyrozín je bohato obsiahnutý v živočíšnom mäse, pšeničných produktoch, ovsenej múke a morských plodoch.

Čo spôsobuje a ktoré vedecké štúdie podávajú dôkazy o jeho prospešnosti?

L-tyrozín vďaka svojej schopnosti kompenzovať únavu môže atlétom pomôcť vyhnúť sa pretrénovaniu.. Pretože je L-tyrozín predchodca dopamínu, doplnky s L-tyrozínom môžu zvyšovať mentálnu bystrosť, zvyšovať pocity príjemnosti a zabrániť fyzickej i psychickej únave.

Kto ho potrebuje a aké sú príznaky jeho nedostatku?

Každý. Ľudia, ktorí potrebujú L-tyrozín sú: atléti, tí, ktorí sa pokúšajú schudnúť a staršie osoby. Tvrdo trénujúci atléti môžu zo suplementov s L-tyrozínom získať, pretože tento doplnok pomáha odstraňovať únavu a stres, spojený s intenzívnym tréningom. L-tyrozín taktiež slúži na ochranu celistvosti pokožky. Melanín, zložka, ktorá ochraňuje pokožku pred ultrafialovým žiarením, je získavaná z L-tyrozínu. Melanín chemicky reaguje so slnečným žiarením, aby formoval ochranný štít pre hlbšie vrstvy kožného tkaniva.
Ľudia, pokúšajúci sa schudnúť, môžu z doplnkového L-tyrozínu benefitovať. Tyroid je dôležitým prvkom pri tvorbe T-buniek. L-tyrozín ovplyvňuje tvorbu tyroxínu (T-bunky), čo má vplyv na základnú metabolickú intenzitu. Preto L-tyrozín môže pri chudnutí dokázať svoju efektívnosť.

V akom množstve sa môže užívať? Sú nejaké vedľajšie účinky?

V súčasnosti ešte nie sú známe presné odporúčané dávkovania, takže najlepšie je ísť cestou „trpezlivého pozorovania.“
Vezmite si malú dávku na jeden týždeň, poznamenávajte si výhody a vedľajšie účinky a zvýšte dávku, až kým nebudú benefity maximalizované a vedľajšie účinky minimalizované. Po čase sa budú tieto dve hodnoty k sebe približovať a vy dosiahnete optimálnu hranicu. Tento proces je podobný „receptoru pozorovania“ pre kulturistov, ktorí užívajú inzulín a steroidy.

Mnohé proteínové prípravky na trhu sú obohatené o aminokyseliny, vrátane tyrozínu. Majte toto na pamäti a venujte dostatočnú pozornosť množstvu tyrozínu, ktorý prijímate zo všetkých zdrojov. Vedľajšie účinky neboli zaznamenané, aj keď sa pri prijatom nadmernom množstve nejakej aminokyseliny môžu vyskytovať. Osoby, trpiace psychickými ochoreniami by užívanie doplnku L-tyrozínu mali konzultovať s kvalifikovaným praktickým lekárom.
Ak sa na základe vyššie uvedeného návodu necítite príjemne, vždy je najlepšie riadiť sa inštrukciami, uvedenými na obale výrobku.

Produkty v našej ponuke s obsahom L-Tyrosine:

Sci-MX - X-Plode Hardcore 800 g

Muscle Pharm - Assault 736 g

Scitec Nutrition - Big Bang 825 g

Cellucor - C4 Extreme 60 dávok

 

Pridaj sa k nám na facebook

Novinky

Najčítanejšie

Súvisiace články