Vernostné zľavy extra 3-7%

Jedzte častejšie a chudnite

Výživa | 19. 3. 2014
Jedzte častejšie a chudnite

Dnes už určite viacero z vás vie, že aj pri zhadzovaní váhy je lepšie jesť viackrát denne a nie stravovať sa nepravidelne a len pár krát v priebehu dňa. Vidíme to v praxi a potvrdili to aj mnohé vedecké výskumy. Ľudia s nepravidelným stravovaním majú väčšie sklony priberať tuk a majú nadváhu. Namiesto toho, aby ste držali hladovky a riadili sa nezmyselnými diétami, ktoré nepokryjú ani tie najzákladnejšie potreby organizmu, jedzte aspoň päť primeraných porcii každý deň a chudnite.

Tento typ stravovania má svoje uplatnenie u bežných ľudí, ale aj u športovcov, keďže denný výdaj energie je u nich veľký a stravovanie len 2-3 krát denne by bolo neefektívne a nemohli by takto prijať potrebné živiny. Ďalším negatívom občasného jedenia je zvýšenie hladiny krvného cukru, čo spôsobuje hormón inzulín. Výsledkom je potom ukladanie telesného tuku a to je vec, ktorej sa chceme vyhnúť.

Ak ste boli doteraz zvyknutí jesť klasickým štýlom 3 krát denne (raňajky-obed-večera) a prejdete na nový stravovací systém s väčším počtom jedál, musíte si rozumne rozdeliť celkové množstvo prijatých kalórii. To je dôležité hlavne v čase diéty, kedy skonzumujete päť stredných porcii každé 3-4 hodiny. Takto nebudete hladní, zrýchli sa aj váš metabolizmus a budete efektívnejšie spaľovať tuky. Ak k tomu ešte pridáte posilňovanie s činkami a zaradíte aj nejaké formy kardio cvičení, budete na správnej ceste za vysnívanou postavou.

Na ukážku vám vytvorím jednoduchý denný stravovací plán (pre rysovaciu fázu), ktorý bude zložený z piatich jedál. Upravte si ho podľa svojich potrieb a možnosti. Samozrejme máte možnosť vymeniť jedlá a nahradiť si ich vhodnými alternatívami. Nezabudnite kontrolovať veľkosť porcii.

1. jedlo: Ovsené vločky, mlieko (voda), proteínový prášok, ovocie, orechy

2. jedlo: Celozrnné pečivo, syr cottage, zelenina

3. jedlo: Kuracie prsia alebo iné chudé mäso, zeleninový šalát, olivový olej

4. jedlo: Proteínový kokteil, rybí olej

5. jedlo: Tvaroh, ovocie, arašidové maslo

Pridaj sa k nám na facebook