Vernostné zľavy extra 3-7%

Mýtus „Hovädzie je škodlivé“ je vyvrátený!

Výživa | 5. 8. 2015

Mýtus „Hovädzie je škodlivé“ je vyvrátený!

Hovädzie je jednou z hlavných zložiek v našej strave a v 40 až 60 rokoch sa stalo terčom hanobenia, pretože mnoho jeho konzumentov umieralo na srdcovocievne ochorenia. Nezvažovali sa pritom ešte faktory ako fajčenie, nedostatok pohybu a podobne...

V súčasnej dobe, máme presnú predstavu o tejto potravine v jedálničku kulturistov a športovcov celkovo. Hovädzie mäso veľkou podporou rastu svalovej hmoty a je veľmi prínosné aj v diéte, kedy po konzumácii ste dostatočne nasýtený bez toho, aby ste s ním prijali akékoľvek zbytočné sacharidy.

Červené mäso obsahuje vysoké množstvo diétnych tukov a bielkovín. Na nejaký čas veda dospela k záveru (nesprávne), že srdcové ochorenia spôsobuje konzumácia nasýtených tukov. To však bolo onedlho podrobným výskumom vyvrátené. Nielen, že sú tuky obsiahnuté v hovädzom mäse neškodné, poskytujú navyše vzácne zložky pre hormóny ako testosterón, ktorý podporuje tvorbu svalovej hmoty. Okrem toho asi 300g hovädzieho obsahuje 60g bielkovín. Samozrejme, že jednou z výhod konzumácie hovädzieho mäsa, je aj to, že aminokyseliny z neho sa uvoľňujú po dlhú dobu, spomalené komplexnými bielkovinami a najmä tukmi, ktoré obsahuje.

Červené mäso je preto skvelé konzumovať v neskorších hodinách počas dňa, keď potrebujete postupné uvoľňovanie aminokyselín, aby sa zabránilo rozpadu svalov počas spánku.

 

Bonus: Zlepšite vytrvalosť a športový výkon pridaním soli!

Nedostatok soli vo svaloch má za následok miernu stratu výkonnosti počas výkonu. Pridanie sodíka aj počas výkonu teda pomáha predlžovať Váš výkon a to najmä vytrvalostný. Štúdia publikovaná v r. 2015 v škandinávskom medicínskom žurnály dospela k záveru, že samotné športové nápoje nemusia dostatočne podporovať športový výkon ak neobsahujú pridaný sodík (napríklad stolovú soľ), rovnako ako viac elektrolytov, ktoré znateľne zlepšujú výsledky v polovičnom Ironmanovi. V teste porovnávali skupinu vytrvalcov s placebom a skupinu, ktorej bolo podávané počas výkonu optimálne množstvo sodíka a elektrolytov. Druhá skupina prekonala výkonnostne skupinu, ktorej bolo podávané placebo.

Iontové nápoje nájdete aj v našej ponuke

Pozitívom je, že konzumácia elektrolytov pred tréningom môže tiež rozšíriť anaeróbnu vytrvalosť pri dlhých a ťažkých tréningoch. Majte na pamäti, že odporúčaný denný príjem sodíka pre športovca je na úrovni (2000 až 3000mg za deň), ak nie ste v posledných fázach diéty. Naopak znížený príjem sodíka Vám v takom prípade môže pomôcť znížiť hmotnosť odstránením väčšieho množstva vody z organizmu.
Experimentujte preto s obsahom soli a prispôsobte jej príjem Vašim potrebám. To sa môže hodiť najmä v teplom počasí, kedy väčšinu sodíka strácame práve potením.

Pridaj sa k nám na facebook