Vernostné zľavy extra 3-7%

Paleo diéta pre budovanie svalov?

Výživa | 12. 8. 2015

Paleo diéta pre budovanie svalov?

Naši pradávny predkovia nemali prístup k obrábanej pôde, supermarketom a ani k fast-food reštauráciám. Stravovanie bolo obmedzené na plody prírody a voľne žijúce zdroje mäsa (ak to bolo možné). Inak sa najmä živili sezónnymi plodmi rastlín, korienkami a chrobákmi (chrobáky neostali súčasťou moderného paleo stravovania). Čo úplne absentovalo v jedálničku našich predkov boli zrná, veľké množstvo cukru a spracované škroby.

Na základe tohto, zástancovia paleo stravy tvrdia, že naše telá sú geneticky prispôsobené lepšie spracovávať potraviny, ktoré sú súčasťou ľudského jedálnička odjakživa oproti tým, ktoré začali byť konzumované príchodom poľnohospodárstva a moderného spracovania potravín. Konzumácia týchto pradávnych potravín vedie k lepšiemu zdraviu, rastu svalov a zníženia telesného tuku.

 

Čo by ste teda mali jesť?

Mäso, viac mäsa, zeleninu, ovocie, hľuzy (sladké zemiaky a zemiaky), morské plody, orechy a semená, oleje ako kokosový a olivový.

 

Čo by ste nemali jesť?

Obilie, strukoviny, mlieko a mliečne výrobky (najmä s nízkym obsahom tuku v pomere k laktóze) a spracované potraviny, najmä s pridaným cukrom a soľou (inou ako morskou), umelé sladidlá a ostatné rastlinné oleje.

Z pohľadu budovania svalovej hmoty, paleo diéta je niekde v strede vášho stravovacieho plánu. To nie je najlepšia možnosť pre tých, ktorý sa snažia zbaviť nadbytočného tuku alebo priberať čistú svalovú hmotu.

 

Pre profesionálov

Je to skvelá príležitosť pre ľudí ktorý chcú ostať štíhli celoročne s pomalými prírastkami čistej svalovej hmoty. Môžete jesť toľko kalórií koľko chcete, pretože v drvivej väčšine budete v potrave prijímať vysoký obsah bielkovín a tukov.

 

Prečo by ste ju mali dodržiavať?

Zvážte nasledovnú paleo diétu, ak sa snažíte znížiť % telesného tuku na Vašej postave, zatiaľ čo chránite a alebo postupne budujete svalovú hmotu, ale netúžite súťažiť v kulturistike.
Zástancovia plaeo stravy tvrdia, že naše telá sú prispôsobené lepšie na spracovanie potravín ktoré konzumujeme stovky tisíc rokov ako tie, ktoré sme pridali nástupom poľnohospodárstva.

 

Ako napríklad nasledovať Paleo diétu?

Raňajky: Vajíčka, losos, ovocie

Desiata: kuracie prsia, špenátový šalát s olivovým olejom

Obed: jahňacie kolienko, sladké zemiaky, špargľa

Pred tréningom: morčacie prsia, ovocie

Po cvičení: vaječné bielka, ovocie

Večera: steak pečené zemiaky, zelenina

Pred spaním: celé varené vajíčka

Pridaj sa k nám na facebook