Vernostné zľavy extra 3-7%

Pozor na clenbuterol

Výživa | 28. 9. 2010
Pozor na clenbuterol

Clenbuterol je látka, ktorá pôsobí na beta-receptory a užíva sa najmä na liečbu astmy. Po clenbuterole však s úmyslom zvýšenia svojej výkonnosti nelegálne siahajú aj mnohí športovci, ktorí veria, že im pomôže pri dosahovaní ich cieľov - jednak svojimi anabolickými účinkami a jednak podporením spaľovania tukov.

V Spojených štátoch amerických clenbuterol príslušným úradom pre administráciu potravín a liekov pre používanie v humánnej medicíne povolený nikdy nebol. Predsa sa však užíva, keďže v niektorých krajinách, vrátane susedného Mexika, je pod rôznymi obchodnými názvami k dispozícii. Farmaceutické firmy v USA nemajú záujem distribuovať clenbuterol aj z toho dôvodu, že pretrváva v organizme oveľa dlhšie ako iné lieky pôsobiace na beta-receptory. A takýto predĺžený „polčas rozpadu" zvyšuje riziko jeho nepriaznivých vedľajších účinkov, ktoré sú závažné a pre ľudský organizmus nebezpečné!

Keďže clenbuterol je chemicky založený na noradrenalíne, jeho vedľajšie účinky sú podobné ako účinky tohto hormónu, vrátane zvýšenia srdcovej frekvencie, nervozity, trasu, bolesti hlavy, svalových bolestí a problémov tráviaceho systému. Prečo potom po ňom športovci siahajú? Zvieratám totiž spôsoboval clenbuterol aj zvyšovanie svalovej hmoty a pokles podielu telového tuku. Má to však háčik: dávky clenbuterolu používané v štúdiách na zvieratách boli oveľa vyššie ako tie, ktoré môže tolerovať ľudský organizmus.

V niektorých prípadoch boli účinky clenbuterolu tak výrazné, že viedli k srdcovému infarktu u inak zdravých osôb! Eviduje sa prípad amerického bodybuildera, ktorý po kombinácii užívania clenbuterolu a anabolických steroidov utrpel srdcový infarkt. Dvadsaťšesťročný muž prešiel na užívanie clenbuterolu po vysadení cyklu anabolických steroidov. Jeho srdcový infarkt sa pripisuje spazmu koronárnych artérií.

Ďalší prípad je osemnásťročný kulturista, ktorý údajne neužíval anabolické steroidy alebo iné látky, s výnimkou dvadsiatich miligramov clenbuterolu denne. Toto sa nepovažuje za vysokú dávku ani frekvenciu. Napriek tomu sa u neho objavili klinické príznaky akútnej bolesti na hrudníku. Vyšetrenie ukázalo, že má zvýšenú srdcovú frekvenciu a zvýšenú hladinu homocysteínu - aminokyseliny, ktorá sa spravidla zvyšuje pri srdcovo-cievnych chorobách. Väčšina ostatných testov bola normálna, aj keď zvýšené hladiny niektorých enzýmov poukazovali na poškodenie srdcového svalu. Jeho diagnóza: clenbuterolom vyvolaný spazmus koronárnych artérií, s možnou blokádou prednej zostupnej koronárnej artérie krvnou zraze-ninou. Toto je najčastejšia oblasť, v ktorej krvná zrazenina vedie k srdcovému infarktu.

Prípad bol komplikovaný, keďže u tohto Jedinca sa vyskytovali dva rizikové faktory, ktoré možno spájať so spazmou koronárnych artérií - zvýšená hladina homocysteínu a zvýšená zrážanlivosť krvi. Homocysteín možno vo väčšine prípadov pomerne jednoducho kontrolovať užívaním troch doplnkov výživy: kyseliny listovej, vitamínu B6 a vitamínu B12. Zrážanlivosť krvi zasa možno udržiavať v norme užívaním malých dávok aspirínu, ktoré tento mladík pravidelne dostával.

Záverom môžeme povedať, že clenbuterol má vo vyšších dávkach toxické účinky na srdcový sval. A kombinácia clenbuterolu s inými termogénnymi látkami, ako je napríklad hormón štítnej žľazy, môže ešte zvýrazňovať negatívne účinky na srdce, pretože už samotné hormóny štítnej žľazy stresujú srdcový sval. Kombinácia takýchto účinkov môže byť smrteľná!

Clenbuterol a hormóny štítnej žľazy sa zrejme podpísali pred niekoľkými rokmi aj pod smrť amerického profesionálneho kulturistu, ktorý užíval vysoké dávky hormónov štítnej žľazy a injekčnú formu clenbuterolu. Navyše bol aj dehydrovaný a zrejme trpel poruchou elektrolytovej a minerálnej rovnováhy. S toľkými faktormi, ktoré pôsobili proti nemu, nebolo prekvapením, že zomrel v dôsledku srdcového infarktu.

Tento článok má informatívny charakter a nie je návodom k užívaniu nelegálnych a zdraviu škodlivých látok. 

Pridaj sa k nám na facebook