Vernostné zľavy extra 3-7%

Premena testosterónu na estrogén

Výživa | 16. 10. 2009
Premena testosterónu na estrogén

Niekoľko typov anabolických steroidov, vrátane testosterónu, sa môže v organizme meniť na estrogén. Stáva sa to vždy, keď sa molekula steroidu stretne s aromatázou - enzýmom, ktorý mení androgény na estrogény.

Aromatáza sa vyskytuje v celom organizme: vo svaloch, mozgu i telovom tuku. Keď je voľná (alebo neviazaná) rýchlo mení testosterón na estradiol, najúčinnejšiu formu estrogénu.

Aromatáza pôsobí hlavne na slabšie androgény; obyčajne na tie, ktoré sa vylučujú z kôry nadobličky - ako napríklad androstendión na slabšiu formu estrogénu, napríklad esterón.

Testosterón

Toto je pre športovcov hlavný problém, spojený s užívaním staršej generácie prohormonálnych doplnkov výživy. Predpokladalo sa totiž, že sa prohormóny budú priamo meniť na testosterón a budú teda lepšie, ako predtým užívaný DHEA. V skutočnosti sa však väčšina z nich spoľahlivo menila - na estrogén. Neskoršie verzie sa ukázali byť stabilnejšie, ale aj tie (podobne ako voľný testosterón, ktorý sa uvoľňoval z doplnkov výživy) zostávali pod vplyvom aromatázy.
Estrogén predstavuje u mužov, osobitne u bodybuilderov, špecifický problém.

Ak sa jeho hladina zvýši nad normálnu úroveň, vyvoláva celý rad nežiaducich účinkov, vrátane zadržiavania vody a zvýšeného ukladania podkožného tuku. Teda kombináciu účinkov, ktoré pôsobia proti svalovej definícii. Čo je ešte horšie, nadmerné množstvo estrogénov u mužov pôsobí na estrogénové receptory v oblasti hrudníka a produkuje tzv. gynekomastiu (zväčšenie prsníkov). Uzlíky tesne pod bradavkou sa zvýrazňujú najmä vtedy, keď sa zodvihnú ramená.

Gynekomastia sa považuje za takmer stopercentný prejav užívania anabolických steroidov. V praxi sa tento problém rieši chirurgickým zásahom. Akiste je však rozumnejšie vysadiť steroidy, ktoré túto zmenu spôsobujú. Niektorí športovci volia tretiu cestu a používajú lieky, ktoré blokujú alebo znemožňujú estrogénové funkcie.

Estrogén

V minulosti bol populárnou drogou, používanou na tieto účely, tamoxifen citrate, známejší pod obchodným menom Nolvadex. Tento prípravok je štrukturálne podobný estrogénu a dokáže blokovať estrogénové receptory, čím bráni estrogénovej aktivite. Pôvodne samozrejme nebol určený pre bodybuilderov, ale na liečbu rakoviny prsníka, citlivej na estrogény (osobitne u starších žien). Mnohí jeho užívatelia si však neuvedomovali (resp. stále si neuvedomujú) okolnosť, že Nolvadex je tak antagonistom, ako aj agonistom estrogénu.

Znamená to, že môže mať paradoxné účinky: pôsobiť ako aktívny estrogén viac než ako blokátor estrogénu, osobitne ak sa používa vo veľkých dávkach alebo príliš dlhodobo. Navyše, Nolvadex blokuje prinajmenšom dva enzýmy, ktoré semenníky potrebujú na tvorbu prirodzeného testosterónu. Je teda jasné, že to nie je ideálny spôsob, ako si poradiť s nadmerným množstvom estrogénov v mužskom organizme.

Inú možnosť predstavujú lieky, ktoré potláčajú účinky aromatázy. Tie pôsobia na estrogén odlišným spôsobom: nielen blokujú estrogénové receptory, ale tiež potláčajú účinky aromatázy - enzýmu, ktorý mení androgény na estrogény. Výsledkom je dramaticky znížená hladina estrogénov v organizme. Keďže 0,8 % testosterónu sa u každého muža denne mení na estrogén, užívanie liekov inhibujúcich účinky aromatázy povedie k zvýšenej hladine testosterónu.

Rôzne inhibitory aromatázy, ako napríklad anastrozol, letrozol a examestan, sú známe z liečby hypogonadizmu - stavu, ktorý je u mužov charakterizovaný nízkou hladinou testosterónu. Štúdie ukázali, že tieto látky dokážu zvýšiť hladinu testosterónu až na normálnu úroveň, a to bez vedľajších účinkov, ktoré sa spájajú s jeho priamym užívaním.

Ľudský organizmus však na druhej strane môže potrebovať nejaký estrogén pri tvorbe spermií a na ochranu srdcovo-cievneho systému, pretože estrogén podporuje tvorbu kysličníka dusného v cievach a pomáha udržiavať vitálne dôležitú hladinu lipoproteínov vysokej hustoty.
Zdá sa teda, že s pomocou účinných látok, ktoré potláčajú tvorbu aromatázy, sa problém testosterónu konečne podarilo účinne zvládnuť u mužov, ktorí sa rozhodli užívať niektoré typy anabolických steroidov. Je to však skutočne tak?

Podľa nedávno publikovanej štúdie, aj keď viete účinne blokovať tvorbu estrogénov pomocou látok potláčajúcich aktivitu aromatázy, stále sa dostaví estrogénový efekt z iných zdrojov. Každá látka, ktorá dokáže pozitívne reagovať na estrogénové receptory v bunkách, vie produkovať estrogénové vedľajšie účinky. Dokonca aj látky, ktoré nie sú chemicky priamo estrogénmi.

Štúdia skúmala dva typy izolovaných bunkových kultúr. Jedna pochádzala z buniek rakoviny prsníka, druhá z nerakovinových buniek. Podľa autorov možno estrogénové bunkové receptory aktivovať niektorými androgénmi. Jedným z nich je androstan, 3 beta 17 beta diol (3BD), nearomatizovateľný steroid získaný z dihydrotestosterónu. Dihydrotestosteron sa tvorí z testosterónu pôsobením 5-alfa reduktázy enzýmu, ktorý podobne ako aromatáza sa nachádza v tkanivách ako koža, pečeň, mozog a prostata.

Dihydrotestosteron sa často považuje za zlú dvojičku testosterónu. Túto notoricky zlú reputáciu si získal tým, že sa spája s výskytom negatívnych vedľajších účinkov anabolických steroidov, ako je vypadávanie vlasov u mužov, akné a zväčšenie prostaty. Zaujímavým aspektom tohto javu je fakt, že anabolické steroidy, ktoré sú založené na štruktúre DHT, sú imúnne voči účinkom aromatázy a nemožno ich premeniť na estrogén.

Nová štúdia však ukazuje, že prinajmenšom jeden z derivátov DHT môže reagovať s estrogénovými receptormi a produkovať podobné účinky ako tie, ktoré sa spájajú s nadmernou hladinou samotného estrogénu. Informácia je však stále teoretická, keďže nie je známe, či koncentrácia 3BD používaná v štúdii na izolovaných bunkových štruktúrach, môže byť dosiahnutá v normálnom ľudskom organizme.

Na druhej strane autori poznamenávajú, že hladina steroidov, ktoré napodobňujú účinky estrogénov, závisí od hladiny testosterónu v organizme, od aktivity 5-al-fareduktázy a metabolickej úrovne steroidov. Všetky tieto faktory sú zvýšené u športovcov, ktorí zneužívajú anabolické steroidy.

Riešenie tohto problému je v súčasnej praxi jednoduché. Používanie liekov, koré potláčajú účinky enzýmu 5-alfareduktázy by zabránilo tvorbe DHT z testosterónu a jeho následných metabolitov, ktoré môžu reagovať s estrogénovými receptormi. Lieky tejto skupiny (alebo tzv. 5-alfareduktázové inhibitory) zahŕňajú finasterid, predávaný ako Roskar a Propecia a dutasterid predávaný ako Avodat.

Tie sa používajú pri liečbe problémov s prostatou. Propecia sa predáva ako prostriedok na liečbu mužskej plešatosti. V súčasnosti ich niektorí kulturisti a aj iní športovci používajú na prevenciu problémov, spojených s vysokou hladinou DHT, ako sú vypadávanie vlasov, akné a problémy s prostatou. Môžu teda pôsobiť aj na prevenciu estrogénových účinkov.

Pridaj sa k nám na facebook