Vernostné zľavy extra 3-7%

Tri suplementy, ktoré vám pomôžu zvýšiť testosterón

Výživa | 28. 9. 2010
Tri suplementy, ktoré vám pomôžu zvýšiť testosterón

Testosterón je svetom sám pre seba. Patria do neho svaly, sila aj vyrysovanie – základné faktory, ktoré sú určite túžbou každého kulturistu. Testosterón skutočné podporuje svalnatosť, zvyšuje silové parametre a pomáha redukovať tuk vo svaloch. Pôsobí priamo i na nervovú sústavu tak, aby došlo k ešte väčšej nervovej stimulácii svalových vláken a aby sa svaly lepšie zmršťovali. 

Svalový rast maximalizuje tým, že potlačuje úbytok svalových vláken a naopak stimuluje ich množenie. To vede k vytlačovaniu tuku zo svalu - bunky strácajú schopnosť ukladať si tuk do zásoby. Ak chcete byť teda silnejší, vyrysovanejší a mať mohutnejšie telo, odpoveď na túto požiadavku znie: potrebujete viac testosterónu! K zvýšeniu jeho hladiny v tele prispejú okrem iného aj tieto tri suplementy:

TRIBULLUS TERRESTRIS

Táto bylina rastie v USA, Mexiku, v Ázii a na Balkáne. Užíva sa po storočia ako afrodiziakum. Vďaka tomuto potenciálu ho vedci označujú ako stimulátor hladiny testosterónu. Zistili, že extrakt z tejto rastliny zvyšuje hladinu testosterónu hlavne tým, že núti epifýzu k uvoľňovaniu väčšieho množstva tzv. luteinizačného hormónu (lutropín alebo LH) do krvi a odtiaľ i do semenníkov, kde stimuluje zvýšenú tvorbu testosterónu. Výskum tiež označil testosterón spoluzodpovedným za rozťahovanie ciev (podobne ako je tomu u NO prípravkov). Tým vzrastá množstvo krvi, ktoré tečie do svalu. Testosterón môže tiež zvyšovať účinky hormónu inzulín, čím sa zväčšuje jeho anabolizačné pôsobenie na svaly.

Dávkovanie
Denne dve dávky po cca 500 - 1500 mg v intervale 6-8 hodín. Aby ste dosiahli najväčšieho účinku na silu a napumpovanie, vezmite si aj jednu dávku 30-60 minút pred tréningom. Tribullus terrestris neužívajte dlhšie ako 4-8 týždňov a potom pokračujte v užívaní po ďalších 4 týždňoch.

FORSKOLIN

Je to účinná látka nachádzajúca sa v byline Coleus forskolii. Rastlinný extrakt je často uvádzaný medzi spaľovačmi tukov. Forskolin aktivuje enzým adenylát-cyklázu, ktorý stimuluje uvoľňovanie telesného tuku, ktorý sa následne spaľuje na energiu. Adenylátcyklázu nájdeme taktiež v tzv. Leydigových bunkách semenníkov, kde sa testosterón tvorí. Enzým je súčasťou mechanizmu tvorby testosterónu. Aj keď forskolin bol už dávno odporúčaný k stimulácii testosterónu, až štúdia z University of Kansas (Lawrence) to naplno potvrdila. V časopise Obesity Research vedci napísali, že mladí muži s nadváhou užívajúci forskolin po dobu 12 týždňov stratili viac telesného tuku, mali vyššiu hladinu voľného testosterónu a viac svalovej hmoty ako placebo skupina. Tzv. voľný testosterón je jeho voľná forma zaručujúca účinok v celom tele.

Dávkovanie
Aby ste dosiahli najlepší účinok na spaľovanie tuku i na stimuláciu testosterónu, vyberte si štandardizo-vaný extrakt z Coleus forskolii alebo sa pozerajte na zloženie jednotlivých produktov a spaľovačov tuku. Je potrebné užívať cca 20-50 mg forskolinu 2-3krát denne.

KARNITÍN

Karnitín je ďalším potravinovým doplnkom dlho známym pre svoj účinok na spaľovanie tukov. Je nevyhnutný pre ich transport do mitochondrií, kde sa tuky spaľujú na energiu. Nové výskumy z University of Connecticut (Storrs) priniesli zistenie, že suplementácia karnitínom zvyšuje počet tzv. androgénnych receptorov vo svalových bunkách, na ktoré sa viaže voľný testosterón, aby stimuloval proces svalového rastu. Čím je vo svaloch viac androgénnych receptorov, tým väčšia časť celkového testosterónu bude aktívna. Tento poznatok je zásadný pre účinok testosterónu, ktorý je možné stimulovať i tribullusom terrestris a forskolinom. Zvýšená hladina testosterónu a vyšší počet androgénnych receptorov potom vedie k výraznému zvýšeniu svalového rastu.

Dávkovanie
Užívajte 1-3 g karnitínu vo forme napríklad L-karnitínu, acetyl-L-karnitínu nebo L-karnitín-L-tartrátu s raňajkami, pred a po tréningu.

 

Pridaj sa k nám na facebook