Vernostné zľavy extra 3-7%

Viac energie a sily

Výživa | 19. 3. 2013
Viac energie a sily

Kalórie z pevnej stravy budú vždy základným prostriedkom k dosiahnutiu jednotlivých cieľov, keďže dodajú telu najviac energie. Určite však nič nepokazíte tým, ak použijete aj niektoré doplnky výživy, ktoré sú určené na pozdvihnutie energetických úrovni a dodanie sily.

Nasledujúci výber potravín a doplnkov bežnej stravy predstavuje vysokooktánové energetické palivo, ktoré by nemalo chýbať v jedálnom lístku žiadneho pravidelne cvičiaceho športovca.

Jednoduché príklady naturálnych stimulantov energie a sily

Kofeín:

Kofeín v tomto zozname určite nemôže chýbať. Stimuluje centrálny nervový systém, môže sa podieľať na spaľovaní tukov a zvyšuje celkovú vytrvalosť pri športových aktivitách. Pre niekoho je jednoduchšie užívať kofeínové tablety, ktoré majú navyše menšiu výhodu v tom, že viete presne koľko miligramov kofeínu prijmete. Iní zas uprednostňujú príjem kofeínu cez klasickú kávu, prípadne iné kofeínové výrobky. Na podporu fyzického výkonu sa najčastejšie odporúča užívať 200-600 mg kofeínu (závisí to hlavne od vašej citlivosti na tento stimulant a na frekvencii, s ktorou ho užívate).


Vitamíny skupiny B:

Vitamín B je vo všeobecnosti veľmi spoľahlivým dodávateľom energie. Ľudia jeho príjem niekedy podceňujú a zanedbávajú. Pravdou je, že cvičenec s kvalitnou a vyváženou stravou ich má vo svojom jedálničku dostatok (v hojných množstvách ich obsahujú napríklad celozrnné výrobky), no určite nič nepokazíte ani tým, ak budete užívať B-komplex alebo pangamín, ktorý obsahuje okrem rôznych vitamínov B aj veľa ďalších užitočných vitamínov a minerálov.

BCAA:

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, medzi ktoré patrí leucín, izoleucín a valín, sú alternatívynm zdrojom energie pre svaly, bez spotrebovávania glykogénových zásob a vyčerpania. Za efektívne dávkovanie môžeme považovať 5 a viac gramov ráno, pred tréningom a po tréningu.

Citrulín malát:

Aj citrulín malát má priamy vplyv na zvyšovanie energetických zásob. Ak sa pre tento doplnok rozhodnete, užívajte približne 1-3 g pred tréningom a po tréningu.

Zelený čaj a čierny čaj:

Obidva typy obsahujú veľa silných antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom. Taktiež sú zdrojom prirodzených foriem kofeínu, ktorý pomáha naštartovať aj mentálne procesy a tým ešte viac zefektívňuje fyzický výkon. Okrem toho majú oba čaje podiel na urýchľovaní spaľovania tukov a látkovej premeny, ako aj na raste energie. Bežná šálka zeleného alebo čierneho čaju obsahuje približne od 50 do 150 mg kofeínu.

Morské ryby a orechy:

Ryby a rôzne druhy orechov sú skvelými zdrojmi omega-3 mastných nenasýtených kyselín - t.j. zdravých tukov, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie mozgových buniek, podporujú spaľovanie tukov, dodávajú dlhotrvajúcu energiu a majú protizápalové účinky. Tým ich prínosy však ani zďaleka nekončia a preto ich nezabudnite pravidelne zaraďovať do vášho jedálneho lístka.

Ovocie a zelenina:

Sú cennými zdrojmi energie, ak ich viete využiť vo svoj prospech. Ovocie by ste mali konzumovať predovšetkým ráno a po tréningu. Zeleninu môžete konzumovať prakticky s každým jedlom, no nie je najvhodnejšia v predtréningovom jedle, keďže spomaľuje trávenie. Zapamätajte si jednoduché pravidlo: väčšinou platí, že čím je plod tmavší, tým je aj zdraviu prospešnejší. Všetky plody našich sadov a záhrad sú však dokonalými bojovníkmi so škodlivými voľnými radikálmi.

Pridaj sa k nám na facebook